Povídání o plemeni

Historie plemene

Kernteriér (Cairn Terrier) je odvážný malý pes, který pochází z drsné skotské vysočiny. Jedná se o psa, který je typickým představitelem teriéra.

Jméno Cairn Terrier se skládá ze dvou slov – Cairn a Terrier. Terrier je odvozeno od latinského slova „terra“ – zem. Teriér je pes, který byl vyšlechtěn pro práci pod zemí, odkud měl vyhánět různé typy hlodavců nebo menších šelem, které škodili zemědělcům. Cairn je odvozeno od slova – „kámen“.  Představuje hromadu kamení či mohylu, které se stavěly pro vyznačení místa, cesty nebo pozemku.  Časem tyto mohyly zarostly ostružiním a keři a začaly sloužit jako dobrý úkryt právě různým hlodavcům nebo malým šelmám. Zde se pak při lovu těchto hlodavců uplatnili tito malí teriéři a získali tak svoje jméno.

Označení „cairn“ se používalo už v 16. století, ale nepojmenovávalo konkrétní plemeno, nýbrž psa sloužícího k práci na vřesovištích kolem mohyl.

Původní rozlišování těchto odolných krátkonohých pracovních teriérů, ze kterých byli teprve časem vyšlechtěni dnešní Skotští teriéři, West Highland White teriéři, Kernteriéři a Skye teriéři, probíhalo v 18. století na základě zbarvení psů. V západním Skotsku se rodila jak štěňata světle až téměř bíle zbarvená, tak mnohem tmavší.

Když chovatelé začali vystavovat své teriéry na výstavách, došli k závěru, že je nutné začít zachovávat plemennou jednotnost. To znamená, že matka i otec by měli vypadat stejně, aby byla zajištěna tato podoba i u štěňat. Paradoxně byl ovšem kernteriér organizovaně chován z příbuzných plemen nejpozději, což je i důvod toho, že byl britským KC také jako poslední uznán.

Prvními chovateli kernteriérů byli – Kapitán Mc Leod (Drynock, Isle of Skye), který choval zejména stříbrno-šedé kerníky, Mac Donald (Watermist), který choval šedé a žíhané kerny a Mac Kinnon (Kilbride), který choval krémové, červené a tmavě žíhané kerny.

První vystavovatelkou kernteriérů, a to na Cruftově výstavě, byla v roce 1909 A. Campbellová, jejíž rodina chovala stejné psy prokazatelně už od roku 1875. Jednalo se o tři psy zařazené do jedné třídy, uvedené ovšem jako krátkosrstí skajteriéři. Přes ryze pracovní zaměření psů získali brzy psi tak širokou oblibu, že v roce 1914 už bylo vystaveno 60 kernteriérů.

Dodnes se plemeno ve Skotsku a vlastně po celé Velké Británii těší velké oblibě, i když ho z první příčky sesadili West Highland White a jorkšírský teriér.

 

Historické fotografie  na stránkách naší chovatelské stanice zde : cairnterrier-hairy-happiness.webnode.cz/historicke-foto/

čerpáno z internetu.

Vzhled

Kernteriéřé patří mezi menší zástupce teriérů, v kohoutku dosahují výšky okolo 28 cm a váhově se pohybují okolo 7 kilogramů. Jejich postava je spíše sportovní než robustní. Na tělo s rovnými zády navazuje poměrně malá hlava, která však v celkovém dojmu působí spíše větším dojmem. Na hlavě jsou posazeny zašpičatělé uši, které nejsou porostlé srstí.

Srst kernteriérů je přizpůsobena nevlídnému počasí, proto je drsná a tvořena dvojitou podsadou.

 

Povaha

Pro kernteriéry je typická veselá a aktivní povaha, kdy jsou pro každou lumpárnu. Jsou také velmi chytří a vynalézaví, málo co unikne jejich pozornosti. Milují pozornost svého pána a jsou schopni tolerovat děti, se kterými vytvoří perfektní dvojku na lumpárny. Ovšem nesmíme zapomínat na jejich loveckou a teriéří povahu. Takže i když plní často v rodinách společenskou funkci, není to typický gaučový pejsek, který si nechá leda co líbit.

 

Péče

Péče o srst není nijak zvlášť náročná, jejich hrubá srst nepotřebuje každodenní a pravidelné vyčesávání. Je však jednou za čas potřeba trimování, které udržuje srst v požadovaném stavu.